אייך לסרב לדייט לא מוצלח?

תארו לעצמכם שאתם הולכים ברחוב ומישהו מתחיל אתכם ואתם ממש לא מעוניינים בו, איך תגיבו? מה תאמרו? תבליגו ותתעלמו או תעצרו להסביר לו מדוע אתם לא מתאימים וזה לא יעבוד ביניכם?


לכל אחד מאיתנו יש את מנגנוני הסירוב שלו. יש את המנומסים שפשוט אומרים לא תודה ויש את אלה שחייבים לפרט, להסביר ולנמק – אני לא פנוי רגשית או אתה לא הטיפוס שלי ויש את אלה שבורחים מיד לשקרים קטנים כמו למשל, יש לי מישהו שאני רוצה לצאת אתו או יש לי כבר בן זוג. 
אולם, לא משנה באיזו דרך בחרתם לסרב פנים מול פנים, הרי שסירוב און ליין שונה במקצת. ישנם אנשים שפשוט לא עונים לכרטיסים או לא מאפשרים גישה או מחזירים מסר של סירוב, זה עוד לפני שנוצרה כאן אינטראקציה, אבל מה קורה בשלב מאוחר יותר של ההכרות? כשכבר התכתבתם או שוחחתם בטלפון ואפילו יצאתם לדייט? מה עושים כשהדייט לא היה מוצלח ואיך מידעים את אותו דייט שאתם לא מעוניינים בהמשך הקשר? הנה מספר דרכים לסירוב שיעזרו לכם במצבים של חוסר התאמה.
 
 
 
האם לסרב?
 לפני שאתם מחליטים על סירוב חשבו מה גורם לכם לסרב לאותו אדם. לעיתים זה יהיה כבר ברגע הראשון שבו נוצר הקשר בעת ההתכתבות או השיחה, משהו לא זורם או האדם שנראה לכם מרתק מתגלה להיות פחות מרתק מכפי שציפיתים. כאן עליכם לבדוק האם הוא שווה הזדמנות שנייה או שזה הזמן לנתק את הקשר עוד טרם הוא התחיל.
 
סירוב ישיר
 יש סיבות רבות לתת הזדמנות שנייה, אך אם החלטתם שאכן אותו אדם לא מתאים, חשבו על הדרך הנעימה ביותר לסרב ומצד שני, שישתמע שאתם אכן לא מעוניינים. אם כבר דיברתם, סמס או מייל יכולים להיות פיתרון מוצלח, שיעזור לכם להימנע מהסיטואציה המביכה. מצד שני, אם אותו אדם לא ראה את הסמס או המייל? עדיף אם כבר להתקשר ולהגיד את האמת.
 
סירוב חד משמעי
 אל תגידו אנחנו עכשיו בתקופה לחוצה או עסוקים, כי אותו מחזר פוטנציאלי עלול לפתח ציפיות שכרגע הטיימינג לא מוצלח עבורכם וינסה שוב בהמשך. אם אתם לא מעוניינים, הבהירו לו את זה באופן חד משמעי, אך בטון נעים. תוכלו להתחיל את הסירוב במחמאה – אתה בן אדם ממש מקסים, היה נחמד לדבר אתך והמשיכו ב"אבל" – אבל זה לא מתאים לי, אבל אני לא מעוניין.
 
סירוב ללא הסברים
 אין צורך להיגרר להסברים גם אם אותו מחזר מבקש לדעת מה הסיבה. הסברים עלולים לגרור את השיחה לסיטואציה לא נעימה שבה יתחיל דיון בו אתם תרגישו אשמים ואותו מחזר יפגע מהאופן שבו דחיתם אותו או ינסה לשכנע אתכם שאתם טועים. אם אתם לא שלמים אם ההחלטה יש בהחלט מקום לדבר, אבל אם אתם ממש לא מעוניינים, אין טעם להיגרר לדיון וחבל על האנרגיות ועל הזמן של שניכם. היו אדיבים וכתבו או אמרו לו שאתם לא מעוניינים. נקודה. אם אתם מרגישים שהוא לא מרוצה או מנסה להחזיק אתכם על הקו או שולח מסרים ומפציר בכם לספק הסברים וסיבות, נסו להתעלם כדי שהוא יבין את הרמז שאתם באמת לא מעוניינים. העקביות חשובה כאן. אל תשדרו מסרים סותרים, אל תענו פתאום באולי או לא כרגע, היו החלטיים ועקביים.
 
 

ירוב בדייט עצמו
 ישנם דייטים שיתחילו באווירה מבטיחה עם פוטנציאל להמשכיות ויעברו למישורים אחרים. בדקו מתי ומדוע הדייט משתנה – האם זה משהו שנאמר או משהו שנעכר באווירה? יכול להיות שזה החששות שלכם או משהו השתבש בכימיה? נסו להיות בדייט עצמו ואל תתעסקו בספקולציות. לעיתים אנחנו מספרים לעצמנו סיפור מנותק לחלוטין מהמציאות כמו למשל, האדם מולנו לא מעוניין אז למה שנטרח בכלל? יכול להיות שהוא מאוד מעוניין אך חסר ביטחון ואתם אלה שפירשתם לא נכון את הסיטואציה. עם זאת, היו ערים למה שאתם מרגישים. אם מבחינתכם אין כאן פוטנציאל לקשר, חבל לסרב לדייט בשיחת הטלפון ביום שאחרי. חשבו כבר עכשיו כיצד תסרבו – אתם יכולים להגיד היה נחמד אבל זה לא מתאים. מומלץ לומר את הסירוב עוד בבית קפה או כשאתם ליד הרכב, כדי שלא יהיה כאן מקום להתחיל בוויכוח על הסירוב ושתוכלו להרגיש בנח ולשדר ביטחון כשאתם מסרבים. אם אתם שלמים עם הסירוב, אל תענו להצעות מצידו כמו למשל, אולי מחר תרגישי אחרת או אולי בכל זאת נצא לדייט שני? אם אתם אכן רוצים לתת הזדמנות שנייה אז תוכלו כמובן לחשוב על ההצעה, אבל אם אתם שלמים, עדיף שתסרבו כבר עכשיו ומחר תמשיכו לדייט הבא שלכם.            


0