אוהבים וחוגגים, אצלי או אצלך?

שרון רובינשטיין על הדילמה 

כל כך הרבה שאלות נסובות סביב השאלה הכל כך פשוטה הזאת. גם גברים וגם נשים שמגיעים אלי לייעוץ שואלים האם להזמין? זה לא מוקדם מידי? הוא לא ייעלב אם אני לא אזמין? או בשלב יותר מתקדם יש את הויכוח התמידי – אצל המשפחה שלי או שלך.

אז בואו נעשה קצת סדר בדברים. אם עוד לא פגשת את ההורים שלו אין סיבה שתפגשי אותם פעם ראשונה בליל הסדר. כך שאם הוא מציע לך להצטרף ליל הסדר בבית משפחתו ועוד לא פגשת אותם תודי בנימוס ותגידי: "קצת מוזר לי לפגוש את ההורים שלך בפעם הראשונה בליל הסדר, בוא נחכה עם זה, אחרי שאני אפגוש אותם בצורה מוסדרת - אני אשמח להגיע לארוחות משפחתיות..."
מתי הוא אמור להציע לך? מזמינים לליל הסדר לפחות חודש קודם. אם הוא מזמין אותך שבועיים קודם סביר שהוא לא חשב בכלל על הנושא וקיבל הצעה מאחד מבני המשפחה להזמין אותך. סרבי בנימוס, אמרי שאת כבר מוזמנת.
 
אחרי כמה זמן שאתם יחד הוא אמור להזמין אותך?
העיקרון הוא לא האם אתם ארבעה חודשים או חודשיים יחד, העיקרון הוא האם הוא רצה להכיר לך את משפחתו טרם האירוע הזה. במידה והתשובה היא לא הרי שאין סיבה שכל בני המשפחה יטעו בך מבטים בוחנים.
 
נאמר וכבר פגשת את הוריו, אתם למעלה מחצי שנה יחד והוא לא מזמין או מציע לך להגיע ליל הסדר? אולי כעת כבר מאוחר מדי, אבל להבא שתדעי, כדאי לך לרמוז לו כחודש לפני הסדר: "איפה אתה בחג מתוקי?"
אם הוא אומר: "אצל המשפחה, מה איתך? את רוצה לבוא?"
תאמרי לו שאת כבר אצל המשפחה שלך ורצית לבדוק אם הוא רוצה לבוא".
סביר להניח שהוא בפוזיציה לא נוחה עם משפחתו ולא יודע איך לומר לך. יתכן שהוריו לא מאושרים מהשידוך שלכם, יתכן שיש איזשהו סכסוך משפחתי שאת לא מודעת לו, לא משנה מה, אל תטרידי את עצמך בעניין. גברים מושפעים מבני משפחה אבל מחליטים במרבית המקרים בעצמם, בעיקר אם הבעיה לא הופכת לפרונטאלית. כלומר אם את לא מתחילה להטיח בו האשמות על המשפחה שלו וכדומה שזאת טעות שהרבה נשים עושות.
הניחי לנושא, תעברי את החג ובהמשך הייתי מציעה לך להתחיל לדלות מידע מאד בעדינות כדי להבין מה לא עובד, מה בעייתי ומה הוא יודע, לאט לאט תוכלי בעזרת החוכמה הנשית שלך להרגיע את החששות שלהם ולהתחבר בצורה רגישה ועדינה למשפחה. קחי בחשבון שיש מצבים קשים שפשוט אין עם מי לדבר והדבר היחידי שאת יכולה לעשות הוא לא להיכנס לעימותים חזיתיים עם המשפחה שלו. תסמכי עליו שאם האהבה שלכם תהיה חזקה הוא ידע לעמוד מולם ולדאוג לכך שהם ירצו לקבל אותך באהבה למשפחה.
שרון רובינשטיין היא מאמנת לתקשורת בינאישית, בוגרת סדנאות וסמינרים מתקדמים בתחום החברתי, מנחה סמינרים לגברים ונשים ומחברת מחברת רבי המכר: "מה היא רוצה..." ו "למה היא ולא את?".

0