מכשולים בדרך לזוגיות

קשרים רבים נקטעים עוד בתחילת הדרך ולא מכיוון שאין התאמה בין הצדדים, אלא מכיוון שלפחות אחד הצדדים נתקל במכשול זוגיות. הכתבה הבאה מתארת כמה מכשולים נפוצים ומה אפשר לעשות בכדי להמנע מהם.
 

התמונה שבראש

אם נרצה או לא, כשאנחנו מגיעים לפגישה ראשונה יש לנו תמונה בראש לגבי איך הצד השני נראה. ה"תמונה" לא מתייחסת רק למראה חיצוני, אלא יכולה להתייחס גם לאופן הדיבור, סגנון, וכו'.
במקרים רבים התמונה שיש לנו לא תואמת את המציאות ואז אנחנו נתקלים באכזבה הראשונה שלנו. אכזבה שלרוב מתפרשת כ"זה כנראה לא זה".
הפנטזיה שעד אותו רגע אפילו לא היינו מודעים אליה, התנפצה, ונותנת לנו תחושה של "משהו לא בסדר", והיות ובשלב כלכך ראשוני, עדיין אין תחושה של מחויבות, ואין רגשות חזקים שמחברים בין הצדדים – לרוב התחושה הזאת תגרום לנו להאמין ש"זה לא זה".
 
אז מה אפשר לעשות בכדי להתמודד מול אותה אכזבה? – דבר ראשון להיות מודעים לכך שתמיד יש לנו ציפיות שחלקן בלתי מודעות. להבין שאם אנחנו מרגישים אכזבה מסוימת כבר בדקות הראשונות של הפגישה – יש סיכוי טוב שמדובר באי-תאימות לאותה תמונה שיצרנו, ואין זה אומר שמי שנמצא מולנו לא מתאים לנו. כדאי לשים בצד את אותה האכזבה ולנסות להתמקד בדברים שאתם אוהבים בצד השני. עד סוף הפגישה תוכלו לדעת האם התחושה שהרגשתם היתה מוצדקת או רק ניפוץ פנטזיה רגעי.
 
השוואות
יצא לי לפגוש לא מעט אנשים שכתוצאה מניסיונות העבר, האמינו שכשהם יפגשו את האדם המתאים, הם ירגישו משהו מסוים, או שהוא יענה על קריטריונים מסוימים בחיצוניות או בהתנהגות שלו.
אחרי פגישה או שתיים כשהציפיות שלהם לא התממשו הם האמינו שהסיבה לכך היא שהם לא מצאו את האדם המתאים.
 
במידה ואתם שמים לב שאופן עקבי אתם מתאכזבים מהדייטים שלכם – נסו לבדוק האם יש לכם ציפיות לגבי איך הצד השני אמור להיות, ואם גיליתם כאלו – שחררו אותן, תנו לעצמכם את החופש להכיר את מי שמולכם כפי שהוא, מבלי לצפות ממנו לדבר.
 
הפחד לשתף
בתחילת הקשר אנשים רבים אינם מרגישים בנוח לשתף את הצד השני בתחושות ובמחשבות שלהם, בעיקר כשמדובר במשהו שמביך אותם לשתף, או שהם חוששים מהתגובה של הצד השני.
אמנם אין צורך לשתף בכל דבר, אבל כשיש משהו שמפריע לכם הקשר, גם אם זה משהו קטן, כדאי "לנקות" את התחושה כמה שיותר מהר. החשש מלספר לצד השני מה עובר עלי עלול ליצור תחושת ריחוק או רתיעה שלרוב תוביל לניתוק הקשר.
 
אם אתם מרגישים שמשהו מפריע לכם בצד השני (משהו שהוא אמר, התנהגות שלו, דעה, התייחסות וכו') – נסו קודם כל לשים לב לתחושות שלכם ולמחשבות שעברו לכם כתוצאה מאותו הדבר – שתפו את הצד השני במחשבות שלכם ובתחושות מבלי להאשים אותו, ויש סיכוי טוב שתגלו שיצרתם לעצמכם "סרט".
 
 
 
אורן אביטל, מאמן לזוגיות
 

         


.015625