לי מפרגנים ועל אחותי יורדים

מאת: רועי עושה צדק

אין שוויון בין המינים ולא משנה מה תגידו. העולם הוא לא מקום הוגן ובכל משפחה תמיד יש ילד שאהוב יותר מבין האחים ולא משנה כמה ההורים שלכם יכחישו ויגידו שכולם מקבלים את אותו יחס ואותה אהבה. אתם כבר ילדים גדולים, אז הרשו לי לנפץ כמה מיתוסים.
למשל, אצלנו במשפחה אני הוא הבן האהוב וזה אומר שכל דבר שאני עושה מיד זוכה לפידבקים חיוביים וכשאני עושה טעויות, כולם סולחים ושוכחים.
בליל הסדר הקרוב אני אופיע בבית של סבתא היכן שכולם מתאספים לבושים בגדי חג לבנים עם מנות עטופות שמוגשות אל השולחן, מחוזק בבת זוג חתיכה, אומנם אנחנו רק חודש ביחד ולא בטוח כמה נישאר, אבל היא מיד הסכימה להתלוות אלי ברגע שהצעתי.
כמדי שנה, כל הדודים יתקבצו סביבי וילחשו לי באוזן סחטיין ואיזה כיף לך להיות רווק. אפילו בגילי המופלג (36, אם אתם מתעקשים לדעת) אני קוטף מחמאות.
אבל אחותי, היא סיפור אחר לגמרי. היא, שצעירה ממני בשש שנים תמימות, תעמוד בצד לבד. מעת לעת היא תנשנש חסה, תסתתר מאחורי ההגדה ותתפלל שלא ישאלו אותה איך זה שהיא בת 28 ועדיין לבד. אבל ישאלו והיא תענה כמו גדולה.
אתם מבינים, היא האחות הצעירה אבל בניגוד אלי, היא תמיד מקבלת ביקורות שליליות. אמא שלי לא אוהבת את התסרוקת שלה, אבא שלי חושב שהיא בחרה בקריירה גברית מדי, הדודות בטוחות שמשהו לא בסדר אתה ושהיא תישאר לעד לבד ורק אני יודע את האמת: היא סופגת כל מה שאני אמור לספוג אבל בגלל שאני הגבר המשפחה, הבכור, הבן האהוב, לי לא יעזו להגיד לי אפילו לא בלחש את מה שלה אומרים בקול גדול, כל מפגש משפחתי.

אחותי, תראי להם מה זה
לפעמים אני נחלץ להגנתה, מספר שהיו לה אחלה דייטים, שהיא משתדלת לצאת ככל האפשר, שהשנה היא שונה והיא מציבה בראש סדר העדיפויות את החיפוש אחרי האהבה. אבל ההורים שלנו בטוחים שזה הכל אגדות, שהבת שלהן לא מבוקשת ולא מספיק נחשקת ואין מה לעשות אלא לרחם עליה (ההורים) או להעריץ אותה (כמוני) על כך שהיא מעיזה להגיע לבושה יפה, חתיכה, ולשרוד עוד ערב של הצקות והטרדות עם חמולה ענקית של נשואים ונשואות וילדים רעשנים שאפילו הקטנים שואלים אותה: "למה את לא מתחתנת?" ולענות להם ש"ככה, כי עוד לא מצאתי, וזה לא כמו אפיקומן, אף גבר לא מתחבא מתחת לשולחן".
כל שנה מחדש היא גורמת לי לשאוג מצחוק ולהריע לה כי לא קל להיות רווקה במשפחה כמו שלנו, שיש לך בנות דודות שהתחתנו בגיל צעיר ושאח שלך הרווק הוא המלך של הבית ושאת לא משנה כמה כסף תעשי וכמה תארים תשיגי, כל עוד את רווקה, לא יתגאו בך.

פוסחים על ההטרדות
אז איך תעברו את הסדר הזה בשלום גם אם אתם לבד? תמיד אפשר למצוא ידיד טוב שיעמיד פנים או להכין את ההורים שהסדר זה לא הזמן לחפור בחיי האהבה או פשוט לעשות סדר אלטרנטיבי עם עוד חברים רווקים או פשוט לקבוע דייט לאחרי ליל הסדר, כדי שיהיה למה לחכות...
אפשר לטוס "במקרה" לפני ליל הסדר לחו"ל או להגיד שקבלתם כבר הזמנה מחברים לחגוג אתם את החג ושהשנה אתם עושים דברים קצת אחרת או פשוט להתמודד עם השאלות ולענות בחיוכים שכיף גם לחכות לאהבה ולהפנות את תשומת הלב למישהו אחר. תשאלו את אחותי, היא כבר מנוסה ואתם יודעים מה, אני כבר מחכה שהיא תגיע עם מישהו לליל הסדר ותראה לכולם שיש דברים ששווה לחכות להם.


0